Szukaj na tym blogu

sobota, 10 września 2011

Polscy dominikanie powrócili do Lwowa

Korespondencja KAI.
Odbywające się dwa razy w tygodniu spotkania ze studentami, wprowadzenie akademickiej Mszy św. w niedzielę oraz szerzenie kultu maryjnego – to główne owoce rocznego pobytu dwóch dominikanów we Lwowie.
Do kulturalnej stolicy Ukrainy ojcowie: Jakub Gonciarz i Mikołaj Łuczok przybyli we wrześniu 2010 r. na zaproszenie abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Metropolita lwowski obrządku łacińskiego zlecił im prowadzenie duszpasterstwa akademickiego. Przez pierwsze pół roku spotkania ze studentami odbywały się raz w tygodniu, a od Wielkiego Postu 2011 r. – dwa razy w tygodniu. Dominikanie odprawiają też w niedzielę akademicką Mszę św. oraz głoszą rekolekcje.
Oprócz zaangażowania wśród studentów, dominikanie przejęli prowadzone do tej pory przez księży diecezjalnych duszpasterstwo w kościele Maki Bożej Gromnicznej. Należy on obecnie do wspólnoty świeckich grekokatolików – jednak w określonych godzinach mogą z niego korzystać także katolicy rzymscy. W maju 2010 r. abp Mokrzycki wprowadził do świątyni figurę Matki Bożej Fatimskiej, co zapoczątkowało ustanowienie tam sanktuarium maryjnego. Zakonnicy wprowadzili praktykę wspólnej codziennej modlitwy na różańcu, a od maja do października trzynastego dnia miesiąca – na pamiątkę objawień fatimskich – organizują procesje różańcowe ulicami miasta.
Dominikanie byli obecni na tych terenach już prawdopodobnie od 1234 r. W kolejnych wiekach dynamicznie rozwijali swoją działalność, co zaowocowało m.in. budową dominikańskiego kościoła Bożego Ciała i klasztoru. W 1946 r. władze sowieckie zmusiły jednak zakonników do opuszczenia Lwowa.
pc / Lwów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz