Szukaj na tym blogu

piątek, 9 września 2011

Junak dla Westerplatte


"Szanowni Blogerzy,

Reprezentuję Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (http://www.westerplatte.org), które aktywnie działa od 2002 r., mimo wielu trudności stawianych przez aktualnie rządzących, jak i sprzyjające władzy media.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte posiada najbogatszy w Polsce zbiór archiwaliów i zabytków związanych z Westerplatte: listów, dokumentów, fotografii, planów i map, a także uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W swoich zbiorach ma m.in. armatę polową wz. 02 wyprodukowaną w 1917 r. (nie ma jej żadne muzeum w Polsce), dwie armaty przeciwpancerne Bofors wz. 36 wyprodukowane w 1939 r. (a więc 100% stanu artylerii kołowej jaka była na Westerplatte w 1939 r.), pełen przekrój broni maszynowej z wyposażenia Składnicy (wz. 30, wz. 28, wz. 08/15), dwa moździerze, setki oryginalnych fotografii, listy, pamiętniki, dokumenty, plany, mapy i chyba najcenniejszą pamiątkę: zestaw porcelany stołowej (ponad 60 elementów) z Kasyn Oficerskiego i Podoficerskiego na Westerplatte ze śladami wtopionego metalu (!) - pamiątce po bombardowaniu Składnicy 2 września 1939 r. bombami zapalającymi.

Tropiąc pamiątki po obronie i żołnierzach Westerplatte, zbierając to co z Wojskową Składnicą Tranzytową związane bezpośrednio lub pośrednio, w końcu nasze Stowarzyszenie trafiło na ofertę sprzedaży Polskiego Fiata 508 Junak III, a więc takiego samego jakim m.in. jeździł mjr Sucharski (PF 508 Junak III w wersji osobowej i półciężarowej - łącznie dwa auta - były na wyposażeniu WST na Westerplatte przed wojną). W Polsce zachowanych jest zaledwie 40 Junaków w bardzo różnych stanie: od kilku będących w stanie "spod igły", po wiele takich które dogorywają w szopach walcząc na przegranej pozycji z rdzą.

Takim autem jest też Junak, który Stowarzyszenie chce zakupić. Sprzedaje go kolekcjoner z Białej Podlaskiej, który zmienił plany w stosunku do tego auta, a i potrzeba pieniędzy na remonty innych jego pojazdów z kolekcji też była argumentem za sprzedażą Junaka. Auto już raz nieomal trafiło w ręce niemieckiego kolekcjonera, ale obecny właściciel Junaka nie chce aby auto wyjechało z Polski, ani żeby ktoś przerobił je na "hot roda", co już zapowiadało mu kilku potencjalnych kupców. Niemiec jednak odgraża się, że tak czy siak ten Junak trafi do niego, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli przyśle podstawionych kupców.

Zabytkowy PF508 Junak III, który ma szansę trafić zbiorów naszego Stowarzyszenia, ma około 90% oryginalnych części, niektóre sygnowane datą "1932" (w aucie brak tabliczek znamionowych, zostały skradzione jeszcze poprzedniemu właścicielowi). Do Junaka zostanie dołączonych dużo części oryginalnych, które miały być sprzedane oddzielnie. Będzie to "bonus" za to, że auto wzbogaci westerplackie zbiory, które mamy nadzieję, już wkrótce będą mogły być eksponowane razem pod jednym dachem w naszym muzeum.

Stowarzyszenie ma już zadeklarowaną od wielu osób i firm łącznie nieco więcej niż połowę potrzebnej kwoty (13000zł). A tylko na zakup Junaka potrzebne jest 23 tysiące złotych (nie wspominając tu o kwocie potrzebnej na jego renowację, która wyniesie prawdopodobnie około 40 tys. zł, ale to będzie kolejny rozdział, który otworzymy gdy Junak znajdzie się w naszych, bezpiecznych rękach).

Stąd też w tym miejscu moja uprzejma prośba do osób zainteresowanych Polską Historią o wsparcie naszej akcji ratowania polskiego zabytku lub też o pomoc w znalezieniu Mecenasów skłonnych wesprzeć naszą akcję. Nie ukrywam, że trochę czas nas goni...

Dodam, że z apelem o pomoc w tej akcji zwrócił się w kieleckich mediach mjr Ignacy Skowron, jeden z dwóch żyjących Obrońców Westerplatte.

Akcji patronuje m.in. prezydent Kielc p. Wojciech Lubawski, Pomorski
Wojewódzki Konserwator Zabytków p. Marian Kwapiński, magazyn i portal "Do broni" http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,westerplatte-polski-fiat-508-dla-westerplatte,7799 , Stowarzyszenie Przyjaciół 4. Pułku Piechoty z Kielc, Fundacja Wojskowości Polskiej.Dziękuję z góry za wszelką pomoc!

Mariusz Wójtowicz-Podhorski

e-mail: wst@westerplatte.org

Link: Info w TVP Kielce:
http://www.tvp.pl/kielce/aktualnosci/kultura/fiat-z-westerplatte/5032469

Przepraszam, że wklejam link do S24, ale gdyby ktoś był zainteresowany to pod tym linkiem jest krótka nowela mojego autorstwa z Junakiem w roli głównej i apelem o pomoc:
http://podhorski.salon24.pl/333562,junak-apel-obroncy-westerplatte ."
http://blogmedia24.pl/node/51668

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz