Szukaj na tym blogu

czwartek, 23 września 2021

Mord w Połoskach gmina Piszczac


Brzeżany. Widok miasta z góry bernardyńskiej.
Kliknij, aby powiekszyc
ze zbiorów NAC

Informacje na ten temat zawiera materiał polskiego podziemia „Ukraińcy na Brzeżańszczyźnie" udostępniony dr Lucynie Kulińskiej p. p. Jana i Konrada Sura- członków lwowskiego AK w czasie okupacji: 

".... Przeciwko Polakom występują ukraińscy i niemieccy koloniści. Ukraińcy prowadzili działalność szpiegowską i dywersję, a w późniejszym okresie zasilili niemiecka administrację (...) We wrześniu 1939 Ukraińcy dokonali pogromu ludności polskiej w Żukach i Połoskach. Wymordowano tam 30 osób, a ich ciała topiono w bagnach, grzebano w obejściach, zakopywano na polach." 

Wydarzenia te tak opisał w swoich wspomnieniach Wiktor Dawidziuk: „Na Podlasiu leży wioska Połoski, niedaleko Buga. Żołnierze jak wracali z Ukrainy, to w tej wiosce zanocowali, w stodole spali. Byli pewni, bo to już z tej strony Buga [...]. W nocy na śpiących Ukraińce napadli, zdaje mi się coś siedemnastu zostało zamordowanych, a kilku uciekło, ślad zaginął. [...] A wspólniki tej bandy, ci, co byli, to ich pozabierali [po zakończeniu wojny MO lub UB - А.К.]. Dwóch uciekło do Rosji, sowieci pod eskortą odesłali [ich] do Polski" 

Według Mariusza Bechty „We wrześniu 1939 roku doszło do pogromu ludności polskiej w Żukach i Połoskach. W Połoskach Ukraińcy wymordowali w trzeciej dekadzie września 1939 r. między innymi siedmioosobowy konwój pod dowództwem sierżanta, który przewoził kasę pułkową, oraz personel prowizorycznego punktu opatrunkowego. Żołnierze ci pochowam zostali skrycie na okolicznych polach. Ślady pochówków zostały przez sprawców zatarte. [...] Wymordowano ponad 30 osób, a ich ciała utopiono w bagnie, chowano w obejściach, zakopywano na polach. Tylko w okolicach Zahorowa wspomina się nawet o kilkudziesięciu ofiarach" Źródło: 

Lucyna Kulińska: Preludium zbrodni. Nacjonalizm ukraiński na Brzeżańszczyźnie w latach 1922-1941. W: Ludobójstwo OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich. Kędzierzyn-Koźle: Stowarzyszenie Kresowian w Kędzierzynie-Koźlu, 2012, 

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, Dział Dokumentacji i Wiedzy o Regionie (dalej: MBP DDiWR ), sygn. 74, s. 95 - W. Dawidziuk, Wspomnienia, cz. II, Przeżycie II wojny światowej. 

Mariusz Bechta, Rewolucja, mit, bandytyzm. Komuniści na Podlasiu w latach 1939-1944, Warszawa-Biała Podlaska 2000, s. 34.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz