Szukaj na tym blogu

środa, 9 marca 2022

Wojna na Ukrainie dzień czternasty

 

Jeden z najlepszych snajperów świata przybył na Ukrainę. Francusko-kanadyjski „Wali” z Royal Canadian 22e Regiment zyskał reputację podczas walk w Afganistanie, Syrii i Iraku.

W Enerhodarze rozpoczyna się tymczasowe zawieszenie broni w celu ewakuacji ludności cywilnej. Burmistrz miasta Dmytro Orłow ogłosił, że zawieszenie broni rozpoczęło się o godzinie 9 rano w celu ewakuacji ludności cywilnej z Enerhodaru i sąsiednich wiosek do Zaporoża, a także dostarczenia ludności cywilnej żywności i leków.


Rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w trzy dni, przy czym żołnierzom zezwolono na zabijanie ludności cywilnej. Nagranie z jego przesłuchania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). „Mieliśmy rozkaz zająć miasto, zająć wszystkie najważniejsze drogi i zamknąć cywilne wyjazdy. Dano nam zezwolenie na otwieranie ognia do ludności cywilnej i do wszystkich mieszkańców" – oznajmił żołnierz.

(PAP)Stany Zjednoczone nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu Victoria Nuland, asystentka sekretarza stanu w Departamencie Stanu USA cytowana w środę przez agencję Interfax-Ukraina.
(PAP)Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób.
(PAP)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz