Szukaj na tym blogu

sobota, 6 marca 2021

Zbrodnia w Szerokim Polu

Mazurowa (Landestreu). Mieszkańcy wsi po Mszy Św. przed kościołem. Większość została zamordowana przez ludobójców z OUN-UPA 9 i 23.03.1944 r. na terenie wsi Mazurów i na Szerokim Polu (Pohersdorf) pow. Dolina.
Mazurowa (Landestreu). Mieszkańcy wsi po Mszy Św. przed kościołem. Większość została zamordowana przez ludobójców z OUN-UPA 9 i 23.03.1944 r. na terenie wsi Mazurów i na Szerokim Polu (Pohersdorf) pow. Dolina.

Według wspomnień zgromadzonych przez Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, 9 marca 1944 r. w nocy Szerokie Pole z trzech stron zaatakowały siły UPA. Napastnicy podpalali domostwa i zabijali napotkane osoby bez względu na płeć i wiek. Niebroniona ludność (we wsi nie było samoobrony) rzuciła się do ucieczki w kierunku pobliskiego lasu, bądź szukała schronienia w przygotowanych kryjówkach. Około godziny 3 w nocy napastnicy odeszli.Grzegorz Motyka podaje liczbę 58 zamordowanych podczas tego napadu. Zdaniem Sz. Siekierki, H. Komańskiego i E. Różańskiego zginęło około 100 Polaków. Dzień po zbrodni do Szerokiego Pola przybyła niemiecka żandarmeria i żołnierze węgierscy. Zmusili Ukraińców z okolicznych wsi do pogrzebania zabitych oraz ewakuowali ocalałych Polaków do Doliny.
Mazurowa (Landestreu). Rodzina Łyłków zamordowana (oprócz stojących mężczyzn) na terenie wsi Szerokie Pole pow. Dolina przez ludobójców z OUN-UPA w nocy 9-10.03.1944 r.
Mazurowa (Landestreu). Kobieta zamordowana przez ludobójców z OUN-UPA podczas napadu na wieś Szerokie Pole pow. Dolina w nocy 9-10.03.1944 r.


Mazurowa (Landestreu). Paweł i Anna z córkami Emilią i Wandą Jachymowie zamordowani przez ludobójców z OUN-UPA 9-10.03.1944 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz