Szukaj na tym blogu

sobota, 2 maja 2020

Perehińsko pow. Dolina upowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie i kościół oraz zamordowali 10 Polaków (marzec 1944)


Perehińsko. Na środku fotografii Ziuta Raczyńska, Eugenia Wernica z córeczką Martą 3 lata, które w 1944r. zostały uprowadzone przez ludobójców OUN-UPA i zamordowane.
Perehińsko. Na środku fotografii Ziuta Raczyńska, Eugenia Wernica z córeczką Martą 3 lata, które w 1944r. zostały uprowadzone przez ludobójców OUN-UPA i zamordowane.We wsi Perehińsko pow. Dolina upowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie i kościół oraz zamordowali 10 Polaków, w tym matkę z 3-letnią córką. Uprowadzili do bunkra 25-letnią Eugenię Czanerlę i jej przyrodnią siostrę 19-letnią Józefę Raczyńską. Tam je trzymali przez kilka dni i gwałcili, a następnie zamordowali.

Źródło: Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Różański Eugeniusz: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim 1939 – 1946; Wrocław, bez daty wydania, 2007, s. 23.


Perehińsko. Ziuta Raczyńska stoi po prawej stronie, zamordowana w marcu 1944 r. razem z 3-letnią córką przez ludobójców OUN-UPA.
Perehińsko. Ziuta Raczyńska stoi po prawej stronie, zamordowana w marcu 1944 r. razem z 3-letnią córką przez ludobójców OUN-UPA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz