Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 maja 2020

Walki polsko-ukraińskie w powiecie lubaczowskim w 1918 roku

Poświęcenie pomnika Franciszka Gajerskiego i Józefa Lityńskiego w Cieszanowie zamordowanych 8 grudnia 1918 roku w Niemirowie przez Ukraińców. Zwłoki ekshumowano i sprowadzono do Cieszanowa w maju 1919 roku.
Poświęcenie pomnika Franciszka Gajerskiego i Józefa Lityńskiego w Cieszanowie zamordowanych 8 grudnia 1918 roku w Niemirowie. Zwłoki ekshumowano i sprowadzono do Cieszanowa w maju 1919 roku.



Po rozpadzie Austro-Węgier na początku listopada 1918 roku oddziały ukraińskie opanowały większą część Galicji Wschodniej. W powiecie cieszanowskim władzę przejęła milicja ukraińska Wasyla Hrebiecia. Aby przeciwdziałać ewentualnemu oporowi ze strony polskiej wprowadzono godzinę policyjną dla Polaków i Żydów, przeprowadzono rewizje w poszukiwaniu broni. Aresztowano w Cieszanowie komendanta miejscowej Polskiej Organizacji Wojskowej porucznika Franciszka Gajerskiego oraz jego szwagra Józefa Lityńskiego, przewieziono ich najpierw do Lubaczowa a potem do Niemirowa gdzie 8 grudnia zostali obaj rozstrzelani. 29 listopada polski oddział z Jarosławia zdobył Nową Groblę co umożliwiło odbicie Lubaczowa i Cieszanowa 6 grudnia 1918. 27 grudnia doszło do bitwy o Lubaczów zakończonej zwycięstwem strony Polskiej. Nie odnotowano masowych represji wobec Ukraińców.

Źródło: Michał Klimecki, Polsko-ukraińska wojna o Lwów i Galicję Wschodnią 1918–1919, Warszawa 2000 Volumen.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz