Szukaj na tym blogu

środa, 2 czerwca 2021

Hurby pow. Zdołbunów: chłopi ukraińscy z sąsiednich wsi otoczyli wieś i ze szczególnym okrucieństwem dokonali rzezi około 250 Polaków (W. i E. Siemaszko...,s. 967 – 968) (2.06.1944)


Znalezione obrazy dla zapytania hurby

Hurby, gmina Buderaż – wieś polska. 2 czerwca 1943 r. Ukraińcy z sąsiednich wsi, w liczbie około 1000 osób, wymordowali ok. 250 Polaków. Wieś nie posiadałą zorganizowanej samoobrony. Polaków mordowano przy pomocy siekier, ofiary poddawano torturom, kobiety były gwałcone. Atak na Hurby znajduje potwierdzenie w odezwie dowódcy UPA na Wołyniu Dymitra Klaczkiwskiego z czerwca 1943 roku w której przyznaje, że UPA "puściła z dymem te wieś."


Z rodziny Jana Ostaszewskiego uratowało się dwoje dzieci. „Widziała to pogorzelisko moja żona – wspomina Kazimierz Bania. – Po trzech dniach ktoś bezimienny przywiózł je nocą wozem i końmi taty do miasta, do którego on z dziećmi uchodził. Babcia tych dzieci, idąc raniutko ulicą, zobaczyła siedzące na wozie wnuki. Pyta babcia: »Kto was, dziecięta, tu przywiózł?« »A pan«. »Jaki pan?« Nieznany dzieciom pan. Mamy tu przykład litości ze strony bezimiennego, można powiedzieć, bohatera Ukraińca, który wyrwał dzieci z pogromu i ocalił je od męczeńskiej śmierci”.


Źródło:


K. Bania, Na Wołyniu, [w:] Bracia zza Buga..., s. 12

Grzegorz Motyka, Ukraińska partyzantka 1942-1960, Warszawa s.206


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz