Szukaj na tym blogu

niedziela, 4 lipca 2021

Stasin (d. Kałusów), gmina Grzybowica – duża grupa upowców spędziła mieszkańców do dwóch stodół i rozstrzelała 105 osób. (11.07.1943)


Stasin, kolonia w gminie Grzybowica. Władysław Drożdżowski, cudem ocalały z rzezi kolonii, dokonanej przez UPA 11 lipca 1943 r. Lewa część twarzy zniekształcona wskutek obrażeń. Zdjęcie powojenne. Ze zbiorów W. i E. Siemaszków.
Adela Drożdżowska ze Stasina, zdjęcie powojenne. Wyskoczyła przez szczelinę w ścianie ze stodoły, w której upowcy zamknęli i wymordowali wszystkie kobiety i dzieci. Ze zbiorów W. i E. Siemaszków.Marian Drożdżowski, syn Władysława ze Stasina, zdjęcie powojenne. Wyciągnięty po rzezi przez Ukraińca z Kałusowa ze stosu zwłok jako roczne dziecko, przechowywany przez niego i oddany rannemu ojcu. Ze zbiorów W. i E. Siemaszków.


Stasin (d. Kałusów), gmina Grzybowica – kolonia polska licząca kilkanaście rodzin. 11 lipca 1943 duża grupa upowców spędziła mieszkańców do dwóch stodół i rozstrzelała 105 osób. Wśród dziesięciu osób, które ocalały, był roczny syn Drożdżowskich, Marian. Znalazł go żywego pośród zwału trupów podczas grzebania pomordowanych Ukrainiec o imieniu Płaton i zabrał do domu. Przez trzy tygodnie opiekowała się nim jego córka Sonia, lecz wskutek gróźb upowców rodzina ta oddała dziecko do szpitala we Włodzimierzu Wołyńskim, gdzie znajdował się jego ranny ojciec.


Źródło: AIPN, 27 WDAK, IV/11, Relacja Adolfa Kosnowicza, k. 44–44v; W. Siemaszko, E. Siemaszko, Ludobójstwo..., t. 1, s. 834–836.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz