Szukaj na tym blogu

niedziela, 17 sierpnia 2014

Poezja nie jest kwestią moralności

Czesław Miłosz napisał kiedyś, że poezja nie jest kwestią moralności i niestety miał rację. Wielu poetów piszących wspaniałe wiersze prowadziło niezbyt budujący żywot a ich działalność polityczna budzi dzisiaj grozę. Przykładów jest aż nadto dlatego ograniczę się do mojego ulubionego autora Ezry Pounda, autor, którego wiersze nie maja sobie równych w XX wieku równocześnie zdradził swój kraj i pod wpływem antysemickiego obłędu przystąpił do faszystów. Próbowałem zrozumieć jak to możliwe i nie znajduję sensownej odpowiedzi. Lubie czytać Cantos jednocześnie jego zaangażowanie po stronie Mussoliniego budzi we mnie głębokie obrzydzenie.
Podobnie rzecz się ma z Miłoszem, to genialny eseista i wybitny poeta, jego wiersze mogą podobać się lub nie ale za sam Zniewolony umysł Nobel mu się należał jak mało komu. Równocześnie ktoś na czyjej twórczości się właściwie wychowałem nienawidził Polski i Polaków jak przysłowiowej zarazy, przykłady, które są powszechnie znane można by spisać na wołowej skórze. Czy wobec tego jako patriota mogę popierać oficjalną celebrę kogoś kto o tym co dla mnie najważniejsze wyrażał się z pianą na ustach? Oczywiście nie. Nadal będą zachwycał się wierszami Miłosza, nadal jego eseje będą dla mnie niedościgłym wzorem klarowności i sprawności rozumowania ale nie widzę powodu publicznego windowania go na piedestał narodowego wieszcza bo to stanowi kpinę z nas wszystkich.

Przeczytaj także:
Mario Vargas Llosa a sprawa polska http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/mario-vargas-llosa-sprawa-polska.html
Katyń na Campo di Fiori http://adamkuz.blogspot.com/2011/04/katyn-na-campo-di-fiori.html
Nobel a sprawa polska http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/nobel-sprawa-polska.html
Czytanie książek Herty Muller wydaje mi się zbędne http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/czytanie-ksiazek-herty-muller-wydaje-mi.html
Kłamstwo komitetu Noblowskiego http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/kamstwo-komitetu-noblowskiego.html
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/nagroda-nobla-w-dziedzinie-ekonomii.html
Pokojowa nagroda Konfucjusza http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/nagroda-nobla-dla-chinskiego-pisarza-i.html
Pisarz, który był sumieniem Rosji http://adamkuz.blogspot.com/2010/12/pisarz-ktory-by-sumieniem-rosji.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz