Szukaj na tym blogu

środa, 8 sierpnia 2018

Uroczystość upamiętniającą ofiary operacji polskiej NKWD. 10 sierpnia 2018 r. (piątek), godz. 12,

Znalezione obrazy dla zapytania operacja polska nkwdInstytut Pamięci Narodowej Kraków, 31.07.2018
Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
Oddział w Krakowie
ZAPROSZENIE
Uroczystość upamiętniającą ofiary operacji polskiej NKWD. 
10 sierpnia 2018 r. (piątek), godz. 12, 
Kraków, pl. o. Adama Studzińskiego
Szanowni Państwo
Na pl. o. Studzińskiego pod Wawelem, przed tablicą poświęconą pamięci Polaków zamordowanych w Związku Sowieckim w latach 1937-1938, odbędzie się 10 sierpnia 2018 r. uroczystość, organizowana przez Oddział IPN w Krakowie. Początek o godz. 12.
Kolejne fale antypolskiego terroru w Związku Sowieckim, którego apogeum stanowiła tzw. operacja polska NKWD, doprowadziły do wymordowania co najmniej 111 tys. obywateli sowieckich narodowości polskiej. To byli Polacy, którzy znaleźli się na terytorium sowieckim po wojnie polsko-bolszewickiej, gdy najbardziej na wschód wysunięte ziemie dawnej I Rzeczpospolitej znalazły się poza granicami odrodzonej Polski.
Inicjatorem osławionej operacji polskiej NKWD był sam Józef Stalin, a wykonawcą ówczesny ludowy komisarz bezpieczeństwa państwowego Nikołaj Jeżow. Zbrodniczy rozkaz podpisał on 11 sierpnia 1937 r. Statystki są przerażające. Ogólna liczba represjonowanych w Związku Sowieckim Polaków wynosi około 200 tys., a karę śmierci wykonano co najmniej
na 111 tys. osób. Naszych rodaków masowo mordowano albo zsyłano do łagrów, gdzie umierali z głodu i wycieńczenia, zmuszeni do niewolniczej pracy.
Dziś symbolem komunistycznych zbrodni jest przede wszystkim rozstrzelanie polskich jeńców w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni z lat 1940-1941, tymczasem w ramach operacji polskiej NKWD zginęło dziesięć razy więcej niewinnych ludzi. Tragiczne wydarzenia sprzed ponad 80 lat są jednak w Polsce niemal nieznane,
a wielka ofiara polskiej krwi wciąż domaga się upamiętnienia.
Pozdrawiam
Janusz Ślęzak
asystent prasowy Oddziału IPN w Krakowie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz