Szukaj na tym blogu

niedziela, 12 stycznia 2020

Zmarł Roger Scruton, jeden z najwybitniejszych intelektualistów naszych czasów
W oświadczeniu rodziny czytamy: „Z wielkim smutkiem ogłaszamy śmierć Sir Rogera Scrutona, FBA, FRSL. Umiłowany mąż Sophie, adorowany ojciec Sama i Lucy oraz ceniony brat Elżbiety i Andrei, umarł spokojnie Niedziela 12 stycznia. Urodził się 27 lutego 1944 r. I walczył z rakiem przez ostatnie sześć miesięcy. Jego rodzina jest z niego ogromnie dumna i ze wszystkich swoich osiągnięć”.
Był niezwykle barwną postacią, konserwatystą nie tylko w teorii, znawcą win oraz obrońcą polowań i palenia tytoniu. W ubiegłym roku o Scrutonie stało sie głośno gdy usunięto go z funkcji ministra budownictwa rządowego  po jego niepoprawnych politycznie wypowiedziach. Nazwał on politykę chińskiego rządu  „tworzeniem robotów z własnego ludu” a co gorsza pozwolił sobie na uwagi na temat "imperium Sorosa na Węgrzech.
Scruton pozostawił po sobie bogaty dorobek intelektualny do którego warto wracać. Dla mnie najbardziej interesująca jest jego definicja ojkofobii jako nienawiści do swojej własnej kultury i apologię alternatywnych wobec niej systemów wartości. Nie tylko trafnie postawił diagnozę ale także zaproponował jedyna skuteczna formę leczenia -powrót do cywilizacji chrześcijańskiej.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz