Szukaj na tym blogu

niedziela, 9 maja 2021

Zbrodnie w Sufczynie


Pogrzeb Michała Dorociaka i jego trzech synów (17, 10 i 7 lat), zamordowanych przez banderowców 3 listopada 1944 r. w Sufczynie k. Przemyśla. Fot. Grzegorz Iwaneczko, ze zbiorów Dariusza Iwaneczki3 XI 1944 mord na 4 osobach z rodziny Dorociaków,
3 I 1945 okrutny mord 4-osobowej rodziny Sugierów:
Opis świadka Leopolda Beńki, byłego mieszkańca Birczy:
"(...)Zostaliśmy powiadomieni o zamordowaniu w Sufczynie rodziny nauczycielskiej Sugierów.(...) Ciała ofiar: Jana Sugiera, jego żony Anieli i synów Zbigniewa oraz Mieczysława znaleźliśmy w piwnicy. Zostały tam zawleczone po torturach zadanych im w mieszkaniu, w którym podłoga i całe ściany były zbryzgane krwią. Prawdopodobnie gdy zawleczono ich do piwnicy byli już wszyscy w agonii. W piwnicy uformowano z nich straszliwą scenę orgii seksualnej. Zbigniewowi obcięto genitalia i włożono je w usta jego matki. Obciętą pierś matki włożono w usta Zbigniewowi, a do drugiej piersi przystawiono usta jej męża, Jana. Rano, jak tam przybyliśmy, ciała były już
zamarznięte i mieliśmy trudności z ich rozdzieleniem. Zwłoki zostały przywiezione do Birczy i tam pochowane".
Relacja Leopolda Beńki została potwierdzona przez lekarza medycyny Jana Podgórskiego.
Fakt dokonania mordu na rodzinie Sugierów potwierdza także Iwan  Olijar "Kum" w czwartym tomie swoich wspomnień. Usprawiedliwia on akcję UPA rzekomą współpracą zamordowanych z wojskiem.

19 I 1945 zamordowanie dwóch kolejnych mieszkańców Sufczyny o nazwisku Kotowicz i Trznadel


5 X 1945 spalenie przez UPA większości polskich i ukraińskich zagród we wsi oraz zamordowanie 18 Polaków


Kolejny napad miał miejsce 9 maja 1946 roku, zamordowano wówczas Jana Burdziaka- syna Mikołaja

Według Grzegorza Motyki 11 kwietnia 1945 oddziały poakowskie oraz Bataliony Chłopskie zamordowały 26 mieszkańców Sufczyny. Jednak źródła na których się opiera nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie kto, kiedy i w jakiej skali dokonał likwidacji struktur OUN-_UPA oraz SKW w Sufczynie.
Źródło:

Stanisław Jastrzębski "Martyrologia polskiej ludności w województwie lwowskim w latach 1939-1947, zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich", Adres wydawniczy [Katowice : "JOTHAN" Hanna Łyczkowska, 2003].


Tomasz Drop (opr.), Ustalenia Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie w sprawie zbrodni ludobójstwa dokonanej na ludności polskiej przez OUN-UPA na podstawie zebranego materiału dowodowego. „Na Rubieży”. nr 120, s. 33.

Iwan Olijar Закерзоння. T. 4, wspomnienia. Warszawa, Wydawnictwo Tyrsa 1998.


Grzegorz Motyka: "Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie 1943-48". Oficyna Wydawnicza VOLUMEN, s. 254.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz