Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 13 listopada 2023

Generał Tadeusz Rozwadowski o walkach z Ukraińcami (fragment niepublikowanej powieści)

Dzieje Sejmu Twitterren: "19 V 1866 r. ur. się gen. Tadeusz ...Ukraińcy już 1 listopada opanowali Lwów, po kolejnej rozmowie Piłsudski z ulgą wydał rozkaz objęcia przeze mnie dowództwa Armii Wschód. Przynajmniej tutaj się zgadzaliśmy, musiał być zadowolony raz, że się mnie wreszcie pozbył, a dwa musiał mieć pewność, że wobec dysproporcji sił nie dam sobie rady a sam nic by nie przedsięwziął ze względu na swoje mrzonki o Federacji z Ukrainą. Zajęcie Lwowa nie było dla mnie zaskoczeniem. Gdy w marcu 1918 roku Austro- Węgry podpisały z Ukraińcami pokój w Brześciu oddający im ziemie rdzennie polskie: Podlasie i Zamojszczyznę. Oczywiście przedstawiciele umierającej monarchii podpisali to z utworzonym przez siebie marionetkowym ukraińskim przedstawicielstwem. W końcu monarchia umarła ale efekt jej łajdackiej polityki pozostał jak najbardziej żywy. Ukraińcy w przeciwieństwie do Polaków przeprowadzili powszechną mobilizację w wyniku czego ich doskonale wyposażona i wyszkolona przez Austriaków armia była trzykrotnie większa od naszych sił złożonych z kiepsko uzbrojonej młodzieży, pełnej zapału ale bez przeszkolenia wojskowego. W tej sytuacji mogłem zrobić tylko jedno: przyjechać do Lwowa i bronić go do upadłego gdyż tylko w ten sposób można było zaszachować mającego nad nami ogromną przewagę wroga. Próbowałem zorganizować regularne wojsko co w przypadku ochotników kosztowało sporo wysiłku. Liczyłem też na odsiecz ale zamiast niej otrzymałem rozkaz wycofania się. Postawiłem sprawę jasno: prędzej zginiemy tu wszyscy. Gdy pod koniec grudnia Ukraińcy zorganizowali kolejną ofensywę nie dałem sie zaskoczyć, przewidziałem to i uderzyłem na ich tyły. Miasto było uratowane ale pomocy nadal nie było. Wreszcie w marcu pod wpływem opinii publicznej Piłsudski wydał rozkaz odsieczy generałowi Iwaszkiewiczowi. To było wspaniałe zwycięstwo i oczywiście zostałem za nie ukarany rozkazem udaniem się do Paryża jako szef Polskiej Misji Wojskowej. 

9 komentarzy:

 1. czysta prawda Piłsudzki jako pierwszy sprzedał Kresowiaków ukraińcom i gdyby nie Rozwadowski rzezie Polaków byłyby faktem w 1919

  OdpowiedzUsuń
 2. kochany cienki jestes bo rzezie polakow przez swolocz byly podczas kofederacji barskiej .maja to we krwi i wystarczy pretekst

  OdpowiedzUsuń
 3. Ukraincy dziela sie na pochodzenia chazarskiego i pochodzenia slowianskiego. Bandera pochodzil z Zydow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nic nowego,te chieny zawiścią pałąka do pięknego Polaka ,nie dla ...psa kiełbasa..

   Usuń
 4. Wielu, bardzo wielu czciło Piłsudskiego, ale wynikało to z braku znajomości prawdziwej historii. Dzięki informacjom zamieszczonym w internecie możemy prostować naszą wiedzę i zrzucić z piedestału wielu naszych wyniesionych tam wrogów.

  OdpowiedzUsuń
 5. piłsudski był zdrajcą , wysiedlał Polaków a żydów osiedlał w Polsce , zdrajca narodu Polskiego , mason żyd litewski .

  OdpowiedzUsuń