Szukaj na tym blogu

środa, 1 maja 2024

Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą


Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dzień Polskiej Flagi obchodzony jest po raz kolejny. W tym dniu każdy może wywiesić flagę RP, pokazując swoje przywiązanie do ojczyzny. - Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest maszt skośny przywieszony do budynku oraz maszt pionowy – tłumaczy członek Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA Alfred Znamierowski. Flagi można wywieszać także m.in. z balkonów i okien, na skośnych drążkach na tramwajach i autobusach. Są także flagi stolikowe, flagi w postaci baneru, którego długość co najmniej trzykrotnie przekracza szerokość.
Flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to powinien ją spalić. - Postrzępionej flagi nie można wyrzucać do kosza. Spalenie w miejscu zamkniętym jest jedynym godnym sposobem pozbycia się zużytej flagi – tłumaczy ekspert.
Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.
Drugie z dzisiejszych świąt – Dzień Polonii i Polaków za granicą – to realizacja apelu II Zjazdu Polonii, który odbył się w Pułtusku w 2001 r. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Senatu. Ma ono przypominać Polakom w kraju o blisko 20 milionach naszych rodaków mieszkających poza Polską oraz umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz