Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Różyn, gmina Stare Koszary – kolonia polska. 27 sierpnia 1943 r. upowcy uprowadzili 8 mężczyzn, w tym trzech braci Magierów z Truskot.
Różyn, kolonia w gminie Stare Koszary, 1939 r. Gmach Wiejskiego Uniwersytetu Ludowego i Szkoły Powszechnej, spalonego przez UPA 16 października 1943 r. Ze zbiorów W., E. Siemaszków (dar Honoraty Młynarczyk).

Różyn, gmina Stare Koszary – kolonia polska. 27 sierpnia 1943 r. upowcy uprowadzili 8 mężczyzn, w tym trzech braci Magierów z Truskot. „Nasza nauczycielka Aleksandra Magier – pisze Tadeusz Kotarski – błagała oprawców o litość nad bezprawnie pojmanymi, już katowanymi, lecz została brutalnie odpędzona od jednej z wielu furmanek i wepchnięta uderzeniami kolb karabinów do przydrożnego rowu, mimo jej zaawansowanego b. widocznego stanu odmiennego. [...] wsiadła na furmankę i we dwoje z gospodarzem (jej znanym) pędzili końmi [...] za porwanymi i porywaczami [...] Po drodze pytani mieszkańcy informowali szczerze i otwarcie o tym, co i kogo widzieli na furmankach, mimo że też byli raczej Ukraińcami. [...] zatrzymali się w gospodarstwie Ukraińców, którzy udzielili pomocy, błagając jednak panią Olę, żeby zaniechała dalszej jazdy, gdyż takim postępowaniem nic już nie pomoże porwanym – niech raczej chroni przed utratą życie swoje, nienarodzonego dziecka i uczynnego, bardzo ryzykującego gospodarza – Polaka”. Dla ratowania synów ojciec braci Magierów przekupił sołtysa Jufimczuka, by ten interweniował u swego szwagra w sztabie UPA w Świnarzynie. Żadne starania nie przyniosły skutku, uprowadzeni mężczyźni zostali zabici.


Źródło: AIPN, 27 WDAK, II/60, Relacja Tadeusza Kotarskiego, k. 2–4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz