Szukaj na tym blogu

niedziela, 12 września 2021

Wierzbiczno pow. Kowel: upowcy zakłuli bagnetami 10 Polaków


 Wierzbiczno. Mogiła 8 Polaków zamordowanych przez OUN-UPA 2 i 6 września 1943 r. Spoczywa w niej 4 osoby rodziny Ciasiów.

Wierzbiczno. Mogiła 9 Polaków w tym Kaliksta i Marii Głowińskich zamordowanych przez OUN-UPA 4 lub 6 września 1943 r.
Wierzbiczno. Mogiła 9 Polaków w tym Kaliksta i Marii Głowińskich zamordowanych przez OUN-UPA 4 lub 6 września 1943 r.


Wierzbiczno pow. Kowel: upowcy zakłuli bagnetami 10 Polaków i wrzucili do rowu z wodą; jednym z morderców była młoda Ukrainka, która z wielką zaciekłością kłuła bagnetem staruszków Głowińskich. 23-letnią Marię Sudoł przecięto wzdłuż ciała (W. i E. Siemaszko..., s. 391). (6.09.1943)


Wierbiczno, gmina Turzysk – wieś ukraińska, w której żyło kilkanaście rodzin polskich, i majątek polski. W 1943 r. upowcy schwytali i zamknęli w piwnicy właściciela majątku, Edwarda Cieszkowskiego. Miejscowi Ukraińcy uwolnili go, ratując mu życie. Na początku września 1943 r. we wsi z rąk UPA zginęło 9 Polaków. Ukrainka Jewdokia Boć próbowała powstrzymać sprawców. Jej mąż ostrzegł przed niebezpieczeństwem rodzinę Głowińskich – dzięki niemu ocalał m.in. rozpoznany i wyśledzony przez banderowców Hieronim Głowiński, członek AK. Uratował też z opresji Aleksandrę Wójcik, która przyszła doń z prośbą o przechowanie jej rodziny i trafi ła na upowców. Zdołał przekonać napastników, że jest jego krewną. Przez tydzień u Bociów nocowała też rodzina Potockich.

Źródło: W. Siemaszko, E. Siemaszko, Ludobójstwo..., t. 1, s. 391; L. Karłowicz, Ludobójcy i ludzie..., s. 121–123; Śladami ludobójstwa na Wołyniu..., s. 177–178 (relacje Aleksandry Wójcik i Alfredy Krawiec z d. Głowińskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz