Szukaj na tym blogu

środa, 13 września 2023

Kim był Augusto Pinochet 

Augusto Pinochet na podstawie uchwały parlamentu w 1973 roku odsunął od władzy w Chile komunistę Salvatora Allende. Przyczyną zamachu był kompletny chaos gospodarczy i polityczny w kraju nieudolnie zarządzanym przez wspieranych z Moskwy i Hawany marksistów. Przewrót był poprzedzony wielodniowymi strajkami Chilijczyków, którzy nie zamierzali klepać nędzy w komunistycznym raju. Inicjatorem puczu było dowództwo marynarki wojennej a sam Pinochet dość niechętnie przyłączył się do spiskowców w ostatniej chwili. Po zamachu sprawnie i energicznie zabrał się do zwalczania komunistycznej partyzantki miejskiej odnosząc na tym polu pełen sukces. Międzynarodowe lewactwo nigdy mu tego nie wybaczyło.

Chilijski generał w przeciwieństwie do Jaruzelskiego nie był tępym trepem lecz człowiekiem, który zdawał sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia szybkich reform gospodarczych.  Aby zreformować gospodarkę swojego kraju zaprosił Chicago boys- amerykańskich ekonomistów, uczniów niedawno zmarłego Miltona Friedmana. Monetarystyczne reformy w zdewastowanym przez czerwonych krajowi zakończyły się w przeciwieństwie do reformy Balcerowicza pełnym sukcesem. Dzięki chilijskiemu cudowi gospodarczemu kraj ten jest dzisiaj oazą dobrobytu w Ameryce Południowej. W 1989 roku po przegranym plebiscycie dyktator ustąpił.
 

Przeczytaj także:
Fidel Castro oszukuje diabła http://adamkuz.blogspot.com/2010/12/fidel-castro-oszukuje-diaba.html
Guevara za co się wziął to spieprzył http://adamkuz.blogspot.com/2010/12/guevara-za-co-sie-wzia-to-spieprzy.html
Jeże w spodniach  http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/jeze-w-spodniach.html

1 komentarz:

  1. Niestety, ale ogłaszanie w świetle dzisiejszej wiedzy takich "rewelacji" świadczy o niedouczeniu i tworzeniu propagandy mającej usprawiedliwiać krwawe rządy wojskowych. Właściwie większość zdań jest fałszywa, jest nadużyciem, lub nadinterpretacją.

    OdpowiedzUsuń