Szukaj na tym blogu

sobota, 14 października 2023

Podlaska Brygada Kawalerii we wrześniu 1939 na Wołyniu


Wilno_1936r
płk.Ludwik Kmicic-Skrzyński,Brygada Kawalerii Białystok , Wilno 1936 fot.z kol. Maryli Jędryczek

Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, powszechne stały się ataki ukraińskich dywersantów. Dowódca Podlaskiej Brygady Kawalerii gen. bryg. Ludwika Kmicic-Skrzyński tak opisuje sytuację w meldunku do dowódcy SGO Polesie gen. Franciszka Kleeberga z 23 września 1939 r., z godz. 13:

1. O godz. 12.00 brygada osiągnęła Serechowicze, gdzie stanęła na postój ubezpieczony ze wszystkich stron. Najdalej wysunięte ubezpieczenia dozorują szosę Kowel–Brześć.

2. W czasie marszu brygada została ostrzelana przez dywersantów we wsi Niesuchojeże i Grabów.We wsi Grabów został zabity wachmistrz Bogdach (trafiony kulą w głowę i głowa rozpłatana siekierą) i 1 ułan ranny.Kazałem rozstrzelać kilkunastu dywersantów oraz spalić wieś Grabów.

3. W dniu 22 IX w czasie bombardowania stacji kolejowej Powórsk został zabity 1 ułan i 2 rannych.

4. O godz. 13.00 dnia 23 IX nad m. Serechowicze latał lotnik sowiecki.

5. Ze względu na szosę, po której może krążyć broń pancerna, bliskość wsi, gdzie się grupują dywersanci, oraz lotnika, który rozpoznał prawdopodobnie nasz postój, proszę Pana Generała o zezwolenie po zapadnięciu zmroku na przejście z BK do m. Siedliszcze (8 km na zach. od obecnego m.p.), tak by szosę przejść w ciągu nocy.

6. Postanowiłem na wysokości wsi Bucyń zniszczyć na szosie 1–2 wioski.

Oryginał, rękopis; CAW, Kolekcja WIH, sygn. IX.2.1.22, k. 25.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz