Szukaj na tym blogu

środa, 15 września 2021

Zbrodnie w Zahoczewie powiat leski i w Jasieniu we wrześniu 1939

File:Zagochiwja (Zahoczewie) ukrainian church 1934.jpg
Cerkiew św. Michała w Zahoczewie powiat leski. Wybudowana w 1934, zniszczona  w latach 50 tych.


„We wrześniu 1939 roku po wkroczeniu do wsi Zahoczewie Niemcy pozwolili Ukraińcom przez 24 godziny robić z Polakami, co im się tylko podobało. Miejscowi Ukraińcy wtedy ograbili i spalili dwa polskie domy, Stanisława Lorenca i Pawła Olszanieckiego, oraz zamordowali 2 osoby: żonę Stanisława spalili żywcem w budynku a Antoniego Łopuszańskiego zakłuli nożami”.  W Jasieniu (Bieszczady) po wejściu wojsk niemieckich, miejscowi Ukraińcy dokonali napadu na plebanię rzymskokatolicką, ograbili ją doszczętnie i zdemolowali. Proboszcz ks. Jan Kolanko zdołał ukryć się. Ukraińcy rabowali polskie gospodarstwa. Utworzona policja ukraińska więziła w piwnicy aresztowanych Polaków. Podczas przesłuchań biła ich i torturowała, w wyniku czego 2 osoby zmarły, a 15 osób odniosło poważne obrażenia.

Źródło: Siekierka Szczepan, Komański Henryk, Bulzacki Krzysztof: Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim 1939 – 1947; Wrocław 2006, s. 416

1 komentarz:

  1. Panie Marcinie, usunąłem pana komentarz bo nie wiem czy to nie fejk. Jeśli jednak jest tak jak pan pisze to prosiłbym zrobić zdjęcie dostępnej panu dokumentacji na ten temat i przesłanie mi jej.

    pzdr Adamkuz

    OdpowiedzUsuń