Szukaj na tym blogu

piątek, 8 września 2023

Działania Legionu Ukraińskiego w Bieszczadach we wrześniu 1939

Zamek w Sanoku
Kliknij, aby powiekszyc

We wrześniu 1939 roku w agresji na Polskę obok oddziałów niemieckich wzięły udział także trzy dywizje słowackie kolaborującego z Niemcami rządu ks. Tiso oraz wchodzący w skład niemieckiej 14. Armii gen. Wilhelma Lista, utworzony przez Abwehrę Legion Ukraiński. Oddziałem tym dowodzili członkowie kierownictwa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Roman Suszko i Osyp Bojdunyk. Liczył on około 600 żołnierzy wchodzących w skład dwóch kureni (batalionów) dowodzonych przez por. Osypa Karaczewśkyja „Swobodę” oraz por. Jewhenija Hutowicza „Norima”. 9 września 1939 roku Legion Ukraiński wymaszerował w kierunku Baligrodu ze słowackimi oddziałami Armii "Bernolák" gen. Ferdynanda Čatloša. Trasa wiodła przez Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne i Sambor. Ukraiński oddział dotarł aż pod Lwów skąd został wycofany po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną. Po krótkim pobycie w Krośnie Legion został skierowany do ukraińskiej szkoły policyjnej zorganizowanej przez Niemców w Zakopanem. 

Witold Mołodyński tak opisuje ich działania w Bieszczadach: „Na szlabanie, gdzie od drogi Krościenko – Ustrzyki D. odchodziła droga do Jasienia, stało kilkanaście osób miejscowych, ale byli też ludzie z uciekinierki. Okazało się, że niedaleko w siedzibie „Sokoła” (obecnie Ustrzycki Dom Kultury) zainstalował się oddział Ukraińców. Zatrzymywali oni wszystkich przechodniów, legitymowali ich, a niektórych prowadzili do budynku na dokładną rewizję zabierając im wartościowsze rzeczy, przede wszystkim biżuterię i zegarki”. Los zatrzymanych uciekinierów jest nieznany. Według portalu IV Rozbiór Polski w połowie września Legion dokonał zbrodni na 40 wziętych do niewoli żołnierzach WP paląc ich żywcem w miejscowości Bystrzyca.Źródło: 
„Gazeta Bieszczadzka”., nr 10 z 2010 r.
„Gazeta Bieszczadzka”., nr 21 z 2003 r.
1 komentarz:

  1. A pojawi się u Pana wpis na temat Ukraińców z Bieszczad, którzy zginęli we wrześniu 1939r. w obronie Polski, czy na frontach II wojny w mundurach WP, Armii Czerwonej itd.? Czy nadal tylko utrwalające negatywny obraz fakty?

    OdpowiedzUsuń