Szukaj na tym blogu

piątek, 3 czerwca 2022

Wojna na Ukrainie dzień dziewięćdziesiąty dziewiąty

 Rosyjska Miss KrymuZełenski: Ponad 200 000 ukraińskich dzieci zostało deportowanych do Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja nadal siłą przenosi zarówno dorosłych, jak i dzieci do najbardziej odległych obszarów Rosji, podkreślając, że jest to jedna z „najbardziej ohydnych zbrodni wojennych Moskwy”.

ISW: Siły rosyjskie walczą o ustanowienie „stałej kontroli społecznej” na tymczasowo okupowanych terytoriach. Amerykański think tank powiedział, że siły rosyjskie „nie są w stanie kontrolować lokalnych populacji, wymuszać używania rosyjskiego rubla ani przeprowadzać procesów biurokratycznych”.

Washington Post: wojska rosyjskie zabiły 9 pracowników w czarnobylskiej elektrowni jądrowej, ukradły sprzęt. Yevhen Kramarenko, dyrektor Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, powiedział, że Rosjanie ukradli sprzęt o wartości 135 milionów dolarów, podał Washington Post.

UE odcięła 3 kolejne rosyjskie banki od SWIFT. Największy rosyjski bank Sbierbank, Moskiewski Bank Kredytowy i Rosyjski Bank Rolny zostaną odłączone od głównej światowej sieci przesyłania wiadomości dla płatności międzynarodowych.

Tajwan zakazuje eksportu wszystkich zaawansowanych technologicznie chipów do Rosji i Białorusi w odpowiedzi na wojnę. 1 czerwca ministerstwo gospodarki opublikowało listę towarów technologicznych zakazanych do eksportu do obu krajów. Do resortu włączyła się Białoruś, ponieważ mogłaby ona pomóc Rosji ominąć zakaz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz