Szukaj na tym blogu

sobota, 10 lutego 2024

Papież Pius XII, sprawiedliwy wśród narodów świataPapież Pius XII wielokrotnie potępiał antysemityzm jako sprzeczny z nauką Kościoła. Osobiście przyczynił się do uratowania przed zagładą setek tysięcy Żydów interweniując na Węgrzech i Słowacji,  nakazując wystawianie fałszywych aktów chrztu  i organizowanie wiz do krajów Ameryki Południowej. W samym Rzymie kościoły i domy zakonne udzieliły schronienia tysiącom ludzi.
Pomimo ogromnych zasług Piusa XII w jerozolimskim Instytucie Pamięci Yad Vaszem znajduje się jego portret z napisem zarzucającym mu milczenie wobec Holocaustu. Prawda historyczna jest taka, że to nie papież a alianci ignorowali i bagatelizowali informacje o masowej zagładzie. Nie podjęto żadnych działań mimo, że istniały techniczne możliwości ograniczenia rozmiarów  masakry poprzez zbombardowanie obozów koncentracyjnych i prowadzących do nich linii kolejowych. Nie powstrzymało by to Niemców, uniemożliwiło by im jednak planowe wymordowanie milionów ludzi.
Prawda historyczna prędzej czy później wyjdzie na jaw, zmienia się też sposób postrzegania wielkiego papieża przez środowiska żydowskie.  Jednak wbrew oczywistym i udokumentowanym faktom media wszelkiej maści nadal  kolportują absurdalne oskarżenia pod adresem Piusa XII.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz