Szukaj na tym blogu

niedziela, 13 lutego 2022

Góra Strękowa
"Znajdujesz się przy ruinach schronu dowódcy Odcinka Obronnego Wizna, Kapitana Władysława Raginisa - jednego z bohaterów obrony Polskiej z okresu Kampanii Wrześniowej. Rozejrzyj się wokół. Rozciąga się z tego miejsca rozległa panorama doliny Narwi. Spójrz wprost przed siebie, na zachód. Miejscowości, które widzisz daleko na horyzoncie, położone są już na drugim brzegu Biebrzy. Po prawej stronie widać szeroką dolinę rzeki, po lewej stronie wieś Kurpiki. Góra Strękowa jest doskonałym punktem obserwacyjnym i obronnym. Spodziewając się wybuchu wojny rozpoczęto tutaj budowę umocnień oraz fortyfikacji." Tak rozpoczyna się opis Góry Strękowej na tablicy pamiątkowej znajdującej się na miejscu.

Góra Strękowa w gminie Zawady w powiecie białostockim to wzniesienie we wsi o tej samej nazwie, z której rozciąga się przepiękny widok na dolinę Narwi, aż do połączenia z Biebrzą.
Na szczycie wzgórza zachowały się ruiny umocnień, z których obroną kierował Władysław Raginis w czasie walk, we wrześniu 1939 roku do wyczerpania zapasów amunicji. Ostatniego dnia walki Władysław Raginis wysadził się w powietrze. Dziś to miejsce nazywane jest "Polskimi Termopilami". Na wzgórzu obok ruin schronu ustawiona została tablica informacyjna. W rocznicę wydarzeń wrześniowych każdego roku odbywają się tu uroczystości, organizowane przez stowarzyszenie "Wizna 1939".

1 komentarz: