Szukaj na tym blogu

niedziela, 25 lutego 2024

Przesłanie Marii Fieldorf-Czarskiej do polskiej młodzieży

 
Znalezione obrazy dla zapytania: fieldorf nil


Przesłanie Marii Fieldorf-Czarskiej córki zamordowanego przez komunistów generała Wojska Polskiego

Augusta Emila Fieldorfa „Nila” (*1895 †1953)

- do polskiej młodzieży

Przesłanie zawarte w słowach Sługi Bożego Jana Pawła II, skierowanych do młodzieży w pamiętną sobotę 18 czerwca 1983 r. w Częstochowie, wydaje się łatwe do wprowadzenia w życie. Pozornie łatwe. Człowiek jest bowiem dla siebie nazbyt pobłażliwy, choć od innych wymaga wierności, poświęcenia i bezinteresownej pomocy w trudnych chwilach.

Wasze oczekiwania i wymagania kierowane są przede wszystkim do rodziców, potem do nauczycieli, do kolegów. Co dajecie w zamian?

Czy zastanawiacie się czasem, co dobrego możecie zrobić nie tylko dla siebie, nie tylko dla bliskich – ale także dla swojej Ojczyzny?

Całe moje życie podpowiada mi, że ten, kto służy Ojczyźnie, służy także sobie samemu, bo wielkie idee wyzwalają w człowieku wielkie siły, radość życia, energię i szlachetność, przybliżają go do Boga. Czy my jeszcze rozumiemy dziś słowa największego poety czasów starożytnych o tym, że słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę (Dulce et decorum est pro patria mori)?

Co możecie więc zrobić dla Polski? Możecie wiele i nie musicie już, jak pokolenia przed Wami, rzucać swój życia los na stos. Wasza pokoleniowa misja to przede wszystkim nauka i doskonalenie się w różnych dziedzinach wiedzy i umiejętności. Polska potrzebuje obywateli światłych, prawych i kochających swój Kraj. Polska potrzebuje ludzi idei i wartości, gotowych tych idei i wartości bronić. Polska potrzebuje obywateli świadomych historii swego narodu i swego państwa, potrafiących bronić swoich bohaterów przed oszczercami i pokazywać ich innym narodom.

Wierzę, że będziecie godnymi następcami naszego pokolenia, pokolenia Armii Krajowej, które powoli odchodzi. Wam, młodzi Polacy, powierzamy Polskę, Ojczyznę naszą i Waszą. Niech Pan Bóg ma Was w swojej opiece.

Maria Fieldorf-Czarska

Kraków, 3 września Roku Pańskiego 2009

- podczas spotkania z młodzieżą Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 4

im. gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila

Przeczytaj także:

,,Hej, kto Polak, na Powązki!"- Pożegnanie śp. Marii Fieldorf Czarskiej na Powązkach w dniu 4 grudnia http://draft.blogger.com/goog_231297609

Przesłanie do oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego http://adamkuz.blogspot.com/2010/12/przesanie-do-oficerow-i-zonierzy-wojska.html

Przesłanie Żołnierzy Armii Krajowej do młodzieży polskiej http://adamkuz.blogspot.com/2010/12/przesanie-zonierzy-armii-krajowej-do.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz