Szukaj na tym blogu

wtorek, 8 marca 2022

Wojna na Ukrainie dzień trzynasty

 


W obwodzie sumskim odnaleziono BTR-MD "Rakuszka". Najpewniej wóz wejdzie na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy.Do Legionu Międzynarodowego wstępować mogą obywatele wielu państw (po uzyskaniu odpowiednich zgód). Jednym z nich jest 61-letni Szkot, który przyjechał walczyć z Rosjanami z Edynburga do Kijowa.

The Daily Telegraph donosi, że Wielka Brytania jest gotowa zapewnić broń i szkolenie bojownikom UA przez lata po potencjalnym przejęciu przez Rosję, aby pobudzić ruch oporu. Londyn nie uzna żadnego marionetkowego reżimu, a rząd na uchodźstwie – być może w Polsce – będzie kontynuował walkę.

Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, rozpoczęli atak w kierunku korytarza humanitarnego - poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy. W celu przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców Mariupola obrońcy miasta oczyścili drogi z min i usunęli zapory inżynieryjne - przekazał sztab.

(PAP)

Portal Meridian podał, że ukraińskie wojsko zlikwidowało pułkownika Aleksieja Szarowa, dowódcę 810. Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej. Ta jednostka odpowiedzialna była za zajęcie Krymu 8 lat temu i ewakuację b. prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat. Po opisaniu dramatycznej sytuacji w okupowanych ukraińskich miastach, prezydent poinformował m.in., że "w Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia". "Okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia, a my tego prawa musimy bronić" - podkreślił Zełenski.

(PAP)

W Sumach na północnym wschodzie Ukrainy i w Irpieniu niedaleko Kijowa rozpoczęła się we wtorek ewakuacja ludności cywilnej - poinformowały władze lokalne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Kilkadziesiąt autobusów wyjechało w kierunku Sum, by zabrać stamtąd cywilów. Wywożonym z miasta będą towarzyszyć lekarze i przedstawiciele Czerwonego Krzyża. Władze lokalne wskazały, że mieszkańcy Sum są wywożeni do Połtawy trasą uzgodnioną ze stroną rosyjską. Korytarz ma działać w godz. 9-21 czasu lokalnego (godz. 8-20 czasu polskiego) i trwa wtedy zawieszenie broni. 
Z Irpienia w obwodzie kijowskim ewakuowano ponad 150 osób - poinformował szef regionu Ołeksij Kułeba na komunikatorze Telegram. Ludzie wywożeni są z Irpienia do wsi Romaniwka i dalej do Kijowa.

(PAP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz