Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 23 lipca 2012

Święto policjantów
Wszyscy piszą źle o policji, sam to robiłem wielokrotnie. Tyle tylko, że to już banał. Najwyższy czas aby zastanowić się jak w naszym wspólnym interesie zmienić tę instytucję tak aby działała w miarę sprawnie. Kolejne rządy mają na to jeden sposób- zmiany organizacyjne, które do niczego nie prowadzą a tylko zwiększają indolencję poszczególnych pionów. Reformy polegają na zmianie nazewnictwa i przekładaniu nikomu nie potrzebnych papierów z jednej szafy do drugiej. Funkcjonariusze zamiast zająć się swoją pracą większość czasu trawią na wypełnianiu setek formularzy.

Jak więc zmienić policję? Przede wszystkim zlikwidować przerosty administracyjne i zwiększyć rolę policjantów pierwszego kontaktu- dzielnicowych. Powinni to być ludzie o odpowiednich predyspozycjach i właściwie przeszkoleni. Należy wyzwolić ich z biurokratycznego kieratu, dać większą swobodę działania i przyzwoitą pensję tak aby nie byli pośmiewiskiem byle menela. Zamiast biegać co chwilę do komendy z teczką pełna dokumentów dzielnicowy powinien mieć oko na wszystko co się dzieje w jego rewirze. Skuteczny policjant nigdy nie będzie lubiany ale ludzie będą się do niego odnosić z szacunkiem i darzyć zaufaniem bez którego nie ma mowy o jakichkolwiek pozytywnych efektach pracy stróżów porządku.

To oczywiście zbiór pobożnych życzeń, ponieważ dzisiaj policja to instytucja przeżarta korupcją i pijaństwem gdzie uczciwi i zaangażowani policjanci traktowani są jak piąte koło u wozu. Ta monstrualna i niewydolna struktura jest postawiona na głowie- jej najważniejsze elementy to biura i urzędy o szumnych i idiotycznych nazwach. Policję należy postawić na nogi. Jej podstawę stanowią dzielnicowi, pracownicy lokalnych komisariatów i krawężnicy. Tylko oni chronią nas przed jeszcze większym zalewem przestępczości. Aby działali sprawniej wystarczy tylko zlikwidować biurokratyczną czapę która ich przygniata.
Przeczytaj także:

Media się przerażają, ludzie się śmieją, policja ma to w nosie http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/media-sie-przerazaja-ludzie-sie-smieja.html

19 letni Robert M. dostał 15 lat za zabicie młotkiem dziadka http://adamkuz.blogspot.com/2011/02/19-letni-robert-m-dosta-15-lat-za.html

Co zrobił morderca po wyjściu zza krat? http://adamkuz.blogspot.com/2011/02/co-zrobi-morderca-po-wyjsciu-zza-krat.html

Pryncypialność Sądu Okręgowego w Augustowie http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/pryncypialnosc-sadu-okregowego-w.html

Wybiórcza sprawiedliwość http://adamkuz.blogspot.com/2010/10/wybiorcza-sprawiedliwosc.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz