Szukaj na tym blogu

piątek, 10 grudnia 2010

12 grudnia, w dniu 424 rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego

Szanowni Państwo,

W najbliższą niedzielę, 12 grudnia, w dniu 424 rocznicy śmierci JKM Stefana Batorego, o godzinie 12:30 husarze i pancerni, uroczyście złożą wieniec na Grobie Króla, w krypcie na Wawelu.
Stefan Batory uważany jest za jednego z najlepszych królów w historii Polski. Zreformował armię, przeprowadził trzy zwycięskie kampanie przeciw Księstwu Moskiewskiemu, Odzyskał ziemie podbite wcześniej przez Iwana Groźnego, podpisując 15 stycznia 1582 roku rozejm w Jamie Zapolskim.
O godzinie 11:30, przed uroczystym złożeniem kwiatów, husarze i pancerni w strojach historycznych, wezmą udział we mszy świętej w Katedrze Wawelskiej.
Rekonstruktorzy złożą także wieniec na grobie Ś.P. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jako wyraz podziękowania za honorowy patronat nad obchodami 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem oraz wsparcie finansowe tego wydarzenia.
W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy z chorągwi husarskiej im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego fundacji Hussar z Warszawy- jako pomysłodawcy uroczystości oraz ze Stajni Buńczuk, Signum Polonicum i pocztu husarskiego Grzegorza i Łukasza Rypień z Radziechów, także grupy rekonstrukcji historycznej Zagończycy Wiktora Osiadacza
Serdecznie zapraszamy do przybycia do Katedry i uczestnictwa w uroczystości.

Bartosz Siedlar

hussar.com.pl

http://www.hussar.com.pl/husaria-w-polsce/choragiew-husarska-im-hetmana-stanislawa-zolkiewskiego

http://www.hussar.com.pl/panel/uploads/2008/09/img_8956.jpg

http://www.hussar.com.pl/panel/uploads/2010/07/img_43442.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz