Szukaj na tym blogu

środa, 26 stycznia 2011

Ahoj zmotoryzowane lemingi

http://draft.blogger.com/goog_661186063

W styczniu 2012 r. kierowcy będą mogli korzystać z elektronicznego poboru opłat na państwowych autostradach.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) uruchamia portal dla użytkowników elektronicznego systemu poboru opłat na szybkich trasach. I portal, i system będą nazywać się viaToll (www.viatoll.pl). Strona w pełnej krasie ruszy jutro.
Portal jest adresowany do przewoźników ciężarowych, którzy od lipca zamiast kupować winiety, będą płacić e-myto. Kierowcy aut osobowych też zaczną płacić na państwowych autostradach, ale na bramkach. Za rok i oni będą mogli skorzystać z systemu elektronicznego.
"Kierowcy tych pojazdów dobrowolnie wybiorą, czy będą płacić za przejazd w sposób manualny na przeznaczonych do tego placach poboru opłat czy w sposób elektroniczny, włączając się do systemu viaToll. Wybór ten będzie możliwy dopiero po udostępnieniu usługi elektronicznego poboru opłat za przejazd dla pojazdów lekkich, nie później niż 1 stycznia 2012 r." - pisze na swoim portalu GDDKiA.
Artur Mrugasiewicz z GDDKiA informuje, że impulsy za każdy kilometr będą naliczane przez specjalne urządzenia instalowane w autach. Wcześniej resort infrastruktury musi określić stawki dla kierowców pojazdów osobowych, wstępnie to 20-23 gr/km.

Urządzenia dostarczy firma Kapsch, która wygrała przetarg na budowę systemu.

http://www.pb.pl/a/2010/10/04/Kapsch_elektroniczne_oplaty_drogowe_od_1_lipca_2011_r

W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że konsorcjum Kapsch za 4,9 mld zł wybuduje elektroniczny system.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz