Szukaj na tym blogu

wtorek, 9 maja 2023

Kto wygrał tę wojnę?


Odpowiedź na pytanie kto wygrał II wojnę światowa wydaje się oczywista: USA, Związek Radziecki, Anglia i Francja. Przegrały Niemcy, Japonia i Włochy. Komunistyczna propaganda przez wiele lat wmawiała ludziom w PRL, że Polska także znalazła się w gronie zwycięzców. To była zwykła kpina wziąwszy pod uwagę ilość zabitych, utratę prawie połowy terytorium i znalezienie sie wśród bratnich krajów socjalistycznych. Fatalne skutki utraty prawie całej elity zamordowanej w Katyniu i Palmirach odczuwamy do dzisiaj. 

Wróćmy jednak do tych co wojnę wygrali. Czy rzeczywiście? Miłujący pokój Związek Radziecki pokonał faszystowskie Niemcy tracąc przy tym według oficjalnych danych około 40 milionów zabitych, pod względem demograficznym to dla Rosji katastrofa, której skutki dopiero dzisiaj są w pełni widoczne. Stalin nie zrealizował żadnego ze swoich celów przystępując do wojny do spółki z Hitlerem. Najpierw nie udało mu się przeprowadzić planowanego ataku w 1941 roku, który niewątpliwie zakończyłby sie zajęciem całej Europy. Jednak jego brunatny kontrahent wyczuł pismo nosem i zaatakował pierwszy. Związek Radziecki wojnę co prawda wygrał ale kosztem nieprawdopodobnych strat osiągnął obszar niewiele większy od imperium carów. Dla Stalina była to niewątpliwie klęska cokolwiek by na ten temat mówili jego propagandziści. 

Czy wojnę wygrały Stany Zjednoczone? Większość historyków twierdzi, że tak, ponieważ od tego momentu zyskały pozycje mocarstwa nr 1 na świecie. Jest to pogląd co najmniej dyskusyjny gdyż taki status Ameryka zdobyła przystępując do I wojny światowej, niestety nie wykorzystała go odrzucając pomysły prezydenta Woodrowa Wilsona na urządzenie nowego ładu dzięki państwom Europy-Środkowo Wschodniej. USA i tak musiały przystąpić do wojny po to tylko, żeby kosztem prawie pół miliona zabitych zainstalować w połowie Europy na miejsce Hitlera Stalina. Trudno to nazwać zwycięstwem. Dla Wielkiej Brytanii II wojna światowa to całkowita klęska, w jej wyniku z imperium obejmującego jedną czwarta globu ziemskiego została tylko wyspa u wybrzeży Europy. O Francji szkoda nawet mówić. 

To tyle jeśli chodzi o zwycięzców, przyjrzyjmy się teraz przegranym. Niemcy po II wojnie zrealizowały większość celów kaizera Wilhelma i fuhrera Adolfa dominując w Europie zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym. Okazało się, że wbrew pozorom bez wojny można osiągnąć to samo aczkolwiek w dłuższej perspektywie. Z kolei pokonana Japonia płynnie przeszła od ekspansji militarnej do gospodarczej osiągając zdumiewające sukcesy. Tak więc okazuje się, że odpowiedź na pytanie kto wygrał a kto przegrał II wojnę światowa wcale nie jest taka oczywista. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz