Szukaj na tym blogu

czwartek, 7 października 2010

Efekt domina

Z efektem domina mamy do czynienia wówczas gdy jedno wydarzenie pociąga za sobą całą serię następnych. Metafora ta doskonale ilustruje sytuację w której likwiduje się sprawców lub świadków jakiegoś przestępstwa po to aby ci, którzy wydają polecenia znaleźli się poza kręgiem podejrzeń. W Polsce mieliśmy takich sytuacji bez liku. Za każdym razem media i organa ścigania nie widziały w tym nić dziwnego. Po śmierci jednego z prominentnych biznesmenów jedna z gazet z cała powagą napisała, że samobójca siedem razy do siebie strzelał zanim udało mu się trafić. Inne przypadki są nie mniej dziwne.Ciało Joanny S.- jedynej osoby skazanej w aferze Rywina znaleziono w jej mieszkaniu. Oczywiście według Gazety Wyborczej nic nie wskazuje na zabójstwo. Tym, którzy już nie pamiętają całej sprawy przypomnę, że chodziło o propozycję korupcyjna Lwa Rywina pod adresem Adama Michnika złożoną w lipcu 2002 roku. Gdy o sprawie wiedzieli już dosłownie wszyscy Gazeta opublikowała stenogram pogawędki obu panów. Zarówno proces sądowy jak i komisja sejmowa niczego ostatecznie nie ujawniły.

Z kolei Edward Ratajczyk, zomowiec skazany za krwawą pacyfikację kopalni Wujek został odnaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Sosnowcu. Sekcja zwłok ponad wszelką wątpliwość wykazała zgon z przyczyn naturalnych. Tym, którzy już nie pamiętają całej sprawy przypomnę, że chodziło o odblokowanie kopalni Wujek w stanie wojennym, zginęło wtedy 9 górników a 21 zostało rannych. Ciągnący się od 15 lat proces zakończył się wyrokami skazującymi dla funkcjonariuszy strzelających do ludzi. Uznano jednak, że odpowiedzialność za masakrę kończy się na nich nie wyjaśniwszy do końca kto właściwie wydał rozkaz użycia broni.

Ale nie tylko mieszkanie okazuje się miejscem niebezpiecznym, w więzieniu też zdarzają się „samobójstwa”. O śmierci sprawców porwania Krzysztofa Olewnika pisano bardzo dużo. Okazuje się jednak, że efekt domina działa tu dalej. Ciekawe kto będzie następny, stawiałbym na kogoś z ekipy dochodzeniowej, która robiła wszystko aby niczego nie wyjaśnić.

Przeczytaj także:

Kim jest Julia Pitera? http://adamkuz.blogspot.com/2010/06/kim-jest-julia-pitera.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz