Szukaj na tym blogu

niedziela, 3 października 2010

Dwie wizje Powstania Warszawskiego

W świadomości Polaków funkcjonują dwie wykluczające się wizje Powstania Warszawskiego. Pierwsza, nazwijmy ją heroiczną wysławia bohaterstwo powstańców i determinację ludności cywilnej. Druga traktuje najważniejsze wydarzenie w historii Polski jako przejaw zbrodniczej głupoty. Co ciekawe oba te sprzeczne punkty widzenia często łączą się w jednym umyśle, ci sami ludzie wychwalają Powstanie i pomstują na szaleństwo jego uczestników. Polacy urodzeni po 1945 roku wychowywani byli w swoistej narodowej schizofrenii bo jak niby czcić i wychwalać szaleństwo i zbrodnię. Tę dziwaczną dwoistość wykorzystywała propaganda komunistyczna, pamiętam, że zawsze 1 sierpnia  telewizja pokazywała powstańcze cmentarze, zapłakanych ludzi a w tle grobowy głos lektora gromił nieodpowiedzialnych przywódców, którzy doprowadzili do tragedii. Wszystko to w ckliwo-sentymentalnym sosie budzącym odruch wymiotny. Na szczęście w szkole średniej miałem świetną nauczycielkę polskiego, pochodzącą zresztą z Warszawy, która skutecznie uczyła nas krytycznego myślenia   pokazując jak prawda historyczna ma się do  mitów  i legend.

Wizji heroicznej nikt poważny nie kwestionuje, wyjątkiem jest Gazeta Wyborcza bezpodstawnie zarzucająca powstańcom mordowanie Żydów. Wbrew pozorom do nurtu heroicznego należy także  Pamiętnik z Powstania Warszawskiego  Mirona Białoszewskiego pokazujący codzienność walczącego miasta w którym ryzykuje się życiem wykonując nawet tak banalne czynności jak wyjście po wodę.
Krytycznej analizy wymaga natomiast szaleńczo- zbrodnicza wizja Powstania.  Składa się na nią szereg mniej lub bardziej absurdalnych mitów. Spróbuję omówić te najbardziej rozpowszechnione udzielając odpowiedzi między innymi na następujące pytania:

1.Czy decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego była trafna?

2. Czy Polacy to obłąkany naród o skłonnościach samobójczych?

3. Czy gdyby nie  wybuch Powstania Warszawa i jej mieszkańcy ocaleliby?

4. Czy wcześniejsza kapitulacja Powstania zaoszczędziłaby cierpień ludności cywilnej?

5. Czy ludność cywilna była przeciwna działaniom powstańczym?

6. Czy powstańcy mordowali Żydów?

7.Jaka była liczba ofiar Powstania?

8.Czy Powstanie miało militarne i polityczne znaczenie?

9.Czy Powstanie mimo ogromnych strat nie przyniosło żadnych korzyści?

10.Czy Powstanie Warszawskie poniosło całkowitą klęskę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz